Často kladené dotazy

 

Je Indie bezpečná?

V turistických oblastech je Indie v zásadě bezpečná. Při používání selského rozumu a klasických cestovatelských zásad (neukazovat peníze a cennosti, pouzdro s doklady u těla, umírněné oblékání, nenechávat cennosti na hotelovém pokoji, omezení pohybu venku v noci v uličkách), vám leda hrozí, že vás „natáhne“ řidič tuk-tuku, nebo prodavač suvenýrů. V rámci Indie však existují oblasti, které je lépe vynechat: oblasti států Džammú a Kašmír (výjimkou je oblast kolem Ladakhu - Lehu); státům Assam, Manipur a oblastem Nagaland, kvůli hrozbě terorismu, politickému násilí a přeshraničnímu povstání. Riziko ozbrojené povstalecké aktivity je také v oblastech Manipur, Tripura, Nagaland a Assam.

 

Je Indii bezpečná pro samotné cestovatelky ženy?

Jako žena na cestách musíte být více ostražitá, případy sexuálního obtěžování jsou známé. Nemusíte být však paranoidní. Sama na cestě se rozhodně nevyhnete otravnému civění na vaši osobu. Pohledy neopětujte, můžou být považovány jako výzva. Při komunikaci s muži buďte stručná a zdravte slovy namaste (nepodávejte ruku). Reakcí na dotazy na vaše soukromí je ideální mlčet. Noste delší volné oblečení, které schovává vaše křivky. Známou metodou pro částečné odrazení nechtěného zájmu je nosit „snubní“ prsten.

 

Zdravotní rizika a hygiena v Indii?

I při pohybu po památkách a městech je dobré mít s sebou malý antibakteriální gel na ruce. Vodu pijte kupovanou – zkontrolujte, zda je uzávěr neporušen a dno láhve. Doporučováno je i čistit si zuby balenou vodou. Jezte jen ovoce, které jde oloupat. Rozhodně nezapomeňte na očkování. V hotelech a ubytování střední třídy je však dodržován západní standard hygieny, stále je ale dobré se vyhnout zeleninovým čerstvým salátům. Lékárnu najdete v každém větším městě a lokální léky mohou být účinnější, než vaše přivezené.

 

Jaké očkování je potřeba do Indie?

Obecně je cestovatelům z Evropy pro cesty do Indie doporučováno očkování proti žloutence typu A+B a břišnímu tyfu. Určitě doporučujeme navštívit specialistu na cestovní medicínu. Někdy je do Indie doporučováno očkování proti meningitidě a antimalarická profylaxe (v závislosti na oblasti a období, kdy do Indie cestujete.

 

Jak se chránit proti nemocem v Indii?

Je potřeba držet se základních cestovatelských pravidel: pít pouze balenou vodu, před jídlem si umýt ruce – ideálně použít antibakteriální gel. Aplikovat repelenty proti hmyzu. Ovoce a zeleninu jezte tu, kterou můžete oloupat a ani v hotelu nejezte zeleninové saláty.

 

Kdy je vhodná doba na cestu do Indie?

ZLATÝ TROJÚHELNÍK: hlavní sezóna trvá od listopadu březena. Noci jsou poměrně chladné. GOA: říjen až duben jsou nejnavštěvovanější měsíce a nejlepší období pro dovolenou. Hlavní sezóna zde panuje od prosince do února. KERALA: říjen až duben jsou nejnavštěvovanější měsíce a nejlepší období pro dovolenou. Hlavní sezóna zde panuje od prosince do února. PODHŮŘÍ HIMALÁJÍ – DHARAMSALA: květen – říjen. Začátkem června se otevírá cesta do Lehu, koncem září se opět uzavírá. DARJEELING A SIKKIM: Březen – červen a září až listopad je sucho a příjemné teploty, jinak silně prší.

 

Jak je složité získat vízum do Indie?

O víza do Indie lze požádat elektronicky (e-VISA), nebo osobně na indickém konzulátu v Praze - vyplnění online formuláře a podání žádosti osobně. (CK Go2 víza zajišťuje). Elektronické vízum obdržíte do 72 hodin a lze ho využít pro pobyty max. 60 dní. Vyřízení klasického papírového víza trvá cca 7 dní a je nezbytné pro delší pobyty.

 

Dají se získat víza na letišti po příjezdu?

NE. Pro vstup do Indie potřebujete mít platné vízum, NELZE jej získat na letišti, nebo hraničním přechodu.

 

Jaké je počasí je v Indii?

Počasí v Indii je velmi rozdílné a mění se region od regionu. Na severu v Himálajích je klima vysokohorské, v západní části Indie zase suché pouštní a na jihu tropické. V zásadě však lez rozdělit období sucha – od poloviny října do dubna, což také odpovídá hlavní turistické sezónně. Teploty jsou příjemně nižší, provázené slunečnými dny. Období monzunů přichází od června a trvá do půlky září. Můžete očekávat vydatné noční přeháňky a občasné denní bouřky. Vzduch je těžší a vlhkost je vyšší. Pro návštěvu Himálají je to však nejvhodnější doba.

 

V jakém období přechází monzuny?

Monzuny spojené s vydatnými dešti, vysokou vlhkosti a nepohodou a oblastí přechází v období od června do září.

 

Mám se obávat jíst místní jídlo ze stánků nebo jen z hotelových restaurací?

Jezte v restauracích, kde se vyskytuje hodně lidí (zejména místních), tím je kvalita pokrmů zaručena. V případě pouličních stánků je potřeba být více opatrný. Je dobré počkat pár dní, až se vaše zažívání přizpůsobí, místní kuchyni.Ovocné džusy si ze stánku dejte, jen když vytlačí šťávu přímo před vámi. Nepodlehněte vystavenému krájenému ovoci, stánkaři ho v průběhu dne kropí vodou, dávejte si jen čerstvě rozkrojené ovoce.

 

Je místní jídlo tak extrémně pálivé, jak se traduje?

Jídlo v Indii je pálivé. Restaurace v Indii jsou však již zvyklé, že když uvidí turistu, obvykle uberou na pálivosti. Nikdy není na škodu při objednávání říct, že chcete jídlo méně pálivé. Z geografického hlediska jsou pokrmy na jihu Indie vice pálivé, jelikož v horkém a vlhkém podnebí funguje jako desinfekce.

 

Jaké jsou tradiční pokrmy, které stojí za to okusit?

Vyzkoušejte různé varianty tradičního karí, Tandori Chicken nebo kuřecí Tikka masalu. Tradičním jídlem podávaným v mnoha variantách je indické "rizoto" Biryani. Oblíbenou vegetariánskou ingrediencí je Panner, čerstvý tvarohový sýr bez výraznější chuti. Na severu Indie ochutnejte Momo knedlíčky. Na jihu se žádné jídlo neobejde bez kokosu. V přímořských oblastech - zejména státu Goa – ochutnejte některý z čerstvých darů moře. Až se přizpůsobíte lokální stravě, zkuste street food: Samosa, Jeri, Pani puri či Pakodu.

 

Jak je to s kvalitou pitné vody?

V Indii pijte pouze kupovanou balenou vodu. Vždy zkontrolujte neporušenost uzávěru a dna láhve. Kupovanou balenou vodu využívejte i na čistění zubů. Není na škodu sebou mít přípravky na desinfekci vody, popř. v případě potřeby vodu převařit. Nezapomeňte omýt zakoupené ovoce balenou vodou.

 

Jaká je kvalita kohoutkové vody?

Kohoutková voda není příliš kvalitní. Bez problému se v ní lze osprchovat, ale i pro čistění zubů je vhodnější využít balené pitné vody.

 

Co alkohol, resp. pivo?

V Indii se alkohol prodává ve speciálních stáncích, které jsou zvenku kompletně zamřížované a připomínají spíše malou věznici. V úterý a ve čtvrtek jsou tyto obchody většinou z náboženských důvodů zavřeny. Láhev piva v restauraci vás může vyjít na 100-200 Kč. Nejznámější indickou značkou piva je Kingfisher, ale zakoupíte zde i množství značek globálních pivovarů (Carlsberg, Budweiser). U Indických piv si dejte pozor na přítomnost konzervační látky glycerín, která kazí chuť a způsobuje bolehlav. Na webu naleznete triky, jak jej z piva odstranit. Indové pijí spíše whisky než pivo. A to i z toho důvodu, že whisky je ten nejlevnější alkohol na trhu.

 

Jak nejlépe cestovat po Indii?

Indie je velmi rozlehla země (3 287 000 km²), proto jsou přesuny mezi jednotlivými lokalitami poměrně dlouhé. Delší vzdálenosti je tak ideální řešit leteckými přelety, popř. vlaky. Cestovaní vlakem je relativně pohodlné a nabízí i moznost nočních vlaků, které vám ušetří čas. Další variantou je cestovat autobusem, Nutné je zvolit spoje turistické, jinak budete co chvíli stavět, abyste popovezli místní s nákupem. Na kratší úseky jsou dobrou volbou minivany s anglicky mluvicím řidičem. Pro lokální přesuny rámci města, nebo památkami lze využít místní taxi či tuk-tuk. Je třeba si ale cenu dohodnout předem!

 

Jakou třídu zvolit když cestuji vlakem?

Železniční síť v Indii je velmi hustá a spolehlivá, je i poměrně rychlá a bezpečná. Při přesunech na dlouhých vzdálenostech je vhodné využít noční lehátkové vlaky, které vám umožní ušetřit peníze i čas. Vozy třídy 1A, 2A, 3A a FC jsou obecně udržované a čisté, čili vhodné k cestování. V letních měsících a v období svátků doporučujeme rezervovat jízdy s několika týdenním předstihem. Totéž platí pro návštěvu státu Goa v zimních měsících.

 

Dají se lístky na vlak koupit online? Nebo na nádraží?

Ceny, spoje a veškeré informace o cestování vlakem v Indii naleznete na stránkách (https://www.irctc.co.in/nget/train-search), kde můžete jízdenky i zakoupit. Je nutné se na stránkách zaregistrovat. Na většině větších nádraží najdete speciální vyčleněnou přepážku pro cizince. Při nákupu jízdenek uvádějte Vaše jméno, cílovou stanici, den odjezdu, číslo vlaku. Na delších trasách po vás můžou chtít číslo pasu. Jízdenky také můžete zakoupit přes cestovní kancelář. V letních měsících a v období svátků doporučujeme rezervovat jízdy s několika týdenním předstihem. Totéž platí pro návštěvu státu Goa v zimních měsících

 

Jak douho dopředu si musím lístky na vlak rezervovat?

Vlakové jízdenky na dálkové vlaky lze rezervovat a kupovat cca 120 dní před datem odjezdu. Určitě se vyplatí neotálet, vlaky bývají vyprodané týdny až měsíce dopředu.

 

Je letecká doprava bezpečná?

V Indii lety často nabírají zpoždění, bývají několikrát přeloženy a v horším případě zrušeny. Leteckými přesuny však může ušetřit spoustu času v porovnání s přesuny dálkovými autobusy a vlaky. Nejznámější a nejspolehlivější letecké společnosti v Indii je Jet Airways a SpiceJet. Vistara je nejluxusnější domácí leteckou linkou, která lítá na čas a je velmi spolehlivá. Ceny letenek jsou o něco vyšší než u společnosti Jet Airways. Letecká společnost IndiGo je bezpečná společnost, která dodržuje přesnost odletů, nabízí velké propojení letů a udržuje nízké ceny. Air India většinou lítá se zpožděním, létá do velké většiny destinací v Indii!

 

Jak na lokální přesuny taxíky a autorikšami?

Taxíky najdete kdekoliv na ulici, taxametry ve většině případů nefungují. Doporučujeme si domluvit cenu před nástupem. Autorikšy jsou většinou levnější než taxíky, ale také méně pohodlné. Cenu si taktéž vždy dohodněte před nástupem.

 

V jakém období přechází monzuny?

Monzuny spojené s vydatnými dešti, vysokou vlhkosti a nepohodou a oblastí přechází v období od června do září.

 

Dá se v Indii půjčit auto?

Půjčit si auto v Indii sice jde, ale nedoporučujeme! V Indii se řídí na levé straně vozovky a pravidla silničního provozu jsou pro západního turistu nepochopitelná.

 

Musím si rezervovat ubytování v předstihu, nebo seženu ubytování na místě?

V hlavní sezoně bývají kvalitní ubytování vždy plné. Vhodné je proto zarezervovat si ubytování dlouho předem. Pokud netrváte na slušném standardu, vždy najdeme místo k přespání. Jen se připravte, že hotel, pokoj bude někdy velmi nekvalitní.

 

Dá se smlouvat o ceně?

Rozhodně. Pevné ceny naleznete ve státních obchodech a moderních nákupních střediscích. Všude jinde musíte smlouvat. Převedším ceny v turistických oblastech jsou nadsazené, a hlavně ceny suvenýrů jsou až trojnásobně vyšší.

 

Domluvím se anglicky bez problému?

Ač je Indie bývalou britskou kolonií a je označována jako anglicky mluvící země, úplně všude se bezproblémově anglicky nedomluvíte. Prodejci a řidiči v turistických oblastech mají znalost anglického jazyka lepší, velká část místních, které potkáte, však bude disponovat pouze omezenou znalostí.

 

Jaký je časový posun vůči ČR?

V Indii je o 5,5 hodiny více než centrálního evropského času (GTM).

 

Fungují v Indii české mobily?

Mobilní pokrytí a signál je v Indii proměnlivý, ale české mobily zde fungují. České číslo/SIM je dobrá pro případ nutného potvrzování operací internet bankingu, či ověření výběru z bankomatu. Doporučováno je zakoupit si indickou ISM , jelikož předplacená mobilní data jsou v Indii velmi levná.

 

Připojím se v Indii na internet všude?

Co se týče IT techniky, je Indie o několik kroků před Českou republikou. Wi-fi připojení naleznete běžně ve všech restauracích a ubytováních, naleznete zde i velké množství internetových kaváren. Rychlost připojení může kolísat v závislosti na denní době - obecně jsou nejlepší v brzkých ranních hodinách a krátce po poledni. Vždy dávejte pozor při přihlašování do vašich účtů, nezřídka bývají v kavárnách instalovány zařízení na odhalování hesel.

 

Lze platit platební kartou?

Platba kartou je možná ve větších hotelech, obchodech, na letištích a v cestovních kancelářích. Akceptovány jsou karty Visa, Maesto, Master Card či Cirro. Pro platby v restauracích, vstupech do památek a při nákupu suvenýrů budete potřebovat hotovost.

 

Lze vybrat peníze v bankomatu??

Ve většině velkých měst najdete bankomaty fungující 24 hodin denně. Běžně jsou přijímány platební karty Visa, Maestro, master Card, či Cirrus některé bankomaty mají dlouhou prodlevu při vydání peněz, tak nepanikařte a buďte trpěliví.

 

Mám nosit nějaké speciální oblečení?

Obecně je dobré nosit umírněné oblečení, které nebudí pozornost. Větší důraz na oděv by měly klást ženy, vhodné je volné oblečení, které schovává křivky. Nevhodné jsou upnuté svršky a tílka odhalující ramena.

 

Co žebrání na ulicích?

Indie není náhodou nazývaná zemí kontrastů. Veškerá krása a luxus má i svůj protipól ve formě opravdu chudých lidí. V blízkosti památek a ve velkých městech (kde je vysoká koncentrace „bohatých“ turistů) tak narazíte na žebráky (často zmrzačené) nebo žebrajících dětí. Kontaktu s nimi se pravděpodobně nevyhnete, ale přehnaně se toho obávat nemusíte.

 

Jak se chovat ke kravám na ulici, vím, že jsou svaté.

Krávy jsou v Indii posvátné. Prochází ulicemi, spi podél cest. Všechny krávy jsou v zásadě vyhublé, špinavé, a flegmatické. Pokud se s nimi setkáte v úzké ulici, netečně Vás minou, či kolem nich opatrně projděte.

 

Můžu fotit svaté muže a zaklínače hadů?

S výjimkou Varanasi, kde jsou se svati muži (asketové) vyskytuji v hojném počtu, jsou tito lidé součásti blízké turistické atrakce, a za fotky chtějí zaplatit.

 

Vstupy do památek.

Nebuďte překvapení, ceny památek pro turisty jsou Indii mnohonásobně vyšší. Nejmarkantnější je to snad u nejznámější stavby Indie - slavného Taj Mahalu. Místní zaplatí vstupné 50 rupií, zatímco zahraniční turisté 1100 rupií.

 

Nabízí CK Go2 zájezdy s česky hovořícím průvodcem?

Ano. Do Indie lze cestovat s průvodcem, který je znalý místních poměrů a mluví česky.

 

Co je zlatý trojúhelník?

Zlatý trojúhelník tvoří tři města - Dillí, Agra a Jaipur. Města jsou navzájem dobře propojena silnicí, či železnicí. Zlatý trojúhelník je klasickým úvodem do Indie. Umožní vám uvidět to nejzajímavější z Indie.

 

Proč navštívit zlatý trojúhelník?

Oblast zlatého trojúhelníku je klasickou turistickou oblastí v Indii, protože umožňuje poznat a zažít maximum kulturní, přírodní a historické rozmanitosti bez nutnosti dlouhých přejezdů. Město Dillí je vstupní branou do Indie pro většinu turistů a je kombinací moderní i historické architektury; Jaipur je nazýván „růžovým městem“ s množstvím historických památek UNESCO, ve městě Agra pak nalezneme nejen ikonu Indie, slavný Taj Mahal. Dopravní infrastruktura mezi těmito městy i možnosti ubytování jsou na velmi vysoké úrovni.

 

Kdy je nejlépe cestovat do zlatého trojúhelníku?

Nejvhodnější je do oblasti cestovat od poloviny října do dubna. Počasí je chladnější, provázené slunečnými dny.

 

Co můžu vidět v Dillí?

Dillí je moderní hlavní město s množstvím historických památek, vč. těch zapsaných v UNESCO. Dělí se na Nové Dillí, kde naleznete Minaret Qutub, známý bahaiský Lotosový chrám, Humajúnovu hrobku, či Connaught Place - kruhové náměstí; a Staré Dillí, kde naleznete mnoho památek z Mugahalské éry: Červená pevnost, Mešita Jama Masjid „Páteční mešita, Raj Ghat - místo, kde byl zpopelněn Mahátma Gándhí.

 

Co můžu vidět ve městě Agra?

Agra opravdu není jen Taj Mahal. V tomto bývalém hlavním městě Mughalské říše naleznete velkou červenou pevnost zapsanou v UNESCO, hrobku I'timād-Ud-Daulah, někdy nazývanou jako „Baby Taj“. Město má ale i krásné barevné trhy a je centrem obuvnického odvětví v zemi.

 

Kdy se vydat na prohlídku Taj Mahal?

Nejlepší čas na návštěvu je od října do března. Nejlepší doba k návštěvě je brzy ráno, vyhnete se velkému davu návštěvníků. Je třeba počítat, že o víkendu je areál přeplněný zejména indickými turisty. Každý pátek je areál pro návštěvníky uzavřený! Otevřeno je pouze pro muslimy, kteří jdou do mešity na mši.

 

Co můžu vidět v Jaipuru?

Je proslavený stavbami z růžového kamene. Ve městě samotném jsou to pak historické památky Harém v Hawa Mahal, observatoř v Jantar Mantar, královský palác z 18. století, či královské letní sídlo Jal Mahal uprostřed jezera. V centru naleznete mnoho trhů a bazarů, nenechte si ujít barevný květinový trh. Za hranicemi města stojí za vidění Pevnost Amber či Opičí chrám. Určitě navštivte sloní vesnici, útulek pro slony z celé Indie.

 

Je výšlap na pevnost Amber náročný?

Není. Výšlap na pevnost Amber zabere tak cca 15 minut. Pokud si nevěříte, můžete se nechat terénní čtyřkolkou, nebo na zádech slona.

 

Jaká je šance, že uvidím tygra v rezervaci?

Vhodná doba k návštěvě Ranthambhóru je v listopadu a květnu, kdy zdejší listnaté lesy opadávají a pozorování zvěře je tím značně usnadněno. Tygry lze snadno spatřit i během dne. Nicméně oficiální statistiky hlásí šance 50:50.

 

Jak se pohybuje po rezervaci s tygry?

Po rezervaci se pohybuje s průvodcem v otevřeném jeepu nebo otevřeném trucku.

 

Kdy probíhá Velbloudí trh v Pushkaru?

Festival se koná v období října a listopadu a jeho návštěva stojí určitě za to.

 

Jaké jsou pláže v Indii?

Indie disponuje dlouhým pobřežím u Indického oceánu. Pláže jsou písčité, široké a lemované palmami, prostě katalogová idylka. Samozřejmě pláže a moře v blízkosti velkým měst nejsou obzvlášť čisté a udržované, často se zde válí odpadky.

 

Jsou pláže čisté?

Pláže a moře v blízkosti velkým měst nejsou obzvlášť čisté a udržované, často se zde válí odpadky. Některé plážové lokality Goa Kerala disponují krásnými čistými plážemi, o které se místní starají. Pečlivě však vybírejte.

 

Jsou pláže bezpečné (mořské proudy, místní kriminalita)?

Vždy záleží místo od místa. Z přírodního či geografického hlediska skýtají větší nebezpečí pláže Keraly, z hlediska místní kriminality pláže severního Goa – pláž Arambol je známá jako hippie pláž. Je plná barů, hlasité muziky, drog. GOA: Pláž Agonda má pozvolný vstup a je ideální i pro rodiny s dětmi. Pláž Palolem je chráněna útesy KERALA: Na Pláži Varkala setkat s velkými vlnami se silným proudem a rozbouřeným mořem. Pláž Kovalam je naopak schována za útesy a poskytuje prostor k poklidnému koupání.

 

Jaký standard mají plážové resorty u Indického oceánu?

Pro hotelové resorty u moře v zásadě platí totéž, co pro ostatní ubytování v Indii: indický 4-hvezdičkový resort odpovídá 3-hvezdičkovému evropskému. V oblastech Goa a Kerala najdete jak 5-hvězdičkové hotely tak i skromné plážové chaty. Ceny za lepší ubytování jsou vyšší než v Evropě.

 

Jaké jsou nejlepší plážové lokality v Indii?

Mezi nejoblíbenější lokality patří státy Goa a Kerala. V Goa si lze vybrat dle toh,o co vyhledáváte. Pláže jižního Goa (Agonda, Palolem, či Candolin) jsou spíše poklidné a určené k relaxu. Severní pláže (Anjuna a Arambol) pak patří zejména tanci, zábavě a večírkům. Pláže jsou přeplněné ruskými dovolenkáři. Ve státě Kerala kromě vyhlášených pláží jako je Kovalam pláž, Varkala, Alappuzha, nebo Nattika naleznete i nespočet neprozkoumaných pláží nedotčených masovou turistikou.

 

Doporučené pláže v Goa

Pláže jižního Goa – Agonda (podle TripAdvisoru nejkrásnější indická pláž), Palolem, či Candolin.

 

Doporučené pláže v Kerale

Pláže Kovalam, Varkala, Alappuzha, nebo Nattika

 

Lze dělat i něco jiného než ležet na pláži?

Většina plážových resortů a barů půjčuje vodní skútry, kanoe, či kajaky. Nabízeny jsou aktivity jako vodní lyžování a parasailing.

 

Jak je vybavený houseboat?

Houseboaty jsou velmi komfortní a jsou stylově vybaveny. Na palubě je naleznete jídelní i ubytovací prostory.

 

Lze na houseboatu přespat?

V rámci zájezdu c CK Go2 strávíte přespíte na bouseboatu jednu noc.

 

Co můžu vidět ve Varanasi?

Nejznámější a nejtypičtější jsou pro Varanasi gháty na břehu řeky Gangy. Jde o tzv. schodiště, kde můžete sledovat tisíce koupajících se asketů, náboženské obřady, každodenní rituály či kremaci těl, která zde probíhá 24 hodin denně. Chrám Kashi Vishwanath je jednou z nejvýznamnějších a nejposvátnějších hinduistických sakrálních staveb v celé Indii. Hinduisté by do chrámu zasvěcenému Šivovi měli vykonat pouť spojenou s koupelí v Ganze alespoň jednou za život.

 

Je Varanasi opravdu jen pro silné povahy?

Varanasi má neskutečnou a jedinečnou atmosféru, kterou musíte prožít, nelze ji popsat. Prvotní dojmy můžou být až negativní – najednou se octnete v ruchu aut, rikš, volání stánkařů, v úzkých uličkách míjíte množství lidí a krávy, možná kolem proběhne truchlící skupinka lidí s nebožtíkem na nosítkách, cítíte kadidlo z chrámů, ale i odpadky. Po chvíli budete celým kolotočem města fascinováni. Mystické atmosféře napomáhá ranní a večerní opar nad řekou Gangou.

 

Chci navštívit kremační ghát, můžu tam pořídit snímky a natáčet obřad?

Kremaci na břehu řeky v žádném případě nenatáčejte ani nefotťe!! Jedná se o náboženský obřad s velkým významem pro rodiny zesnulého. Mnozí Indové spoří celý život, aby mohli být zpopelněni ve Varanasi.

 

Co lze dělat ve Varanasi?

Kromě nekonečných procházek podél řeky je klasickou aktivitou vyjížďka na loďce po řece Ganze – obvykle v ranních nebo večerních hodinách. Labyrint uliček města je opravdu labyrintem a trefit do chrámu Kashi Vishwanath vám nějaký čas zabere. Nedaleko Varanasi se nachází městečko Sarnath s buddhistickými památkami. V Sanrathu měl Buddha, po svém osvícení poprvé přednést své učení.

 

Co můžu vidět v Jaisalmeru?

Jaisalmer je známý "zlaté město", jelikož je celé město vystavěno ze žlutého pískovce a v poledním slunci září jako ze zlata. Nachází se v poušti Thar v nejzápadnějším cípu Radžastánu. Středobodem města je pevnost, ve které se nachází Mahárádžův palác a spousty džinistických chrámů. Město není tak přelidněné jako ostatní indická města a je zde cítit vliv islámu.

 

Co lze dělat v okolí Jaisalmeru?

Jaisalmer leží na okraji pouště Thar, která je z velké části kamenitá. Nachází se v ní ale i dunové pole Sam, kam se lze vydat na velbloudí safari.

 

Jak dlouhý je výlet do pouště Thar?

Nabízeny jsou vyjížďky na velbloudu jen na západ slunce, nebo i několikadenní výlety (cca 3denní).

 

Co můžu vidět v Amritsaru?

Amritsar je duchovním centrem Sikhů. Nejznámnější stavbou Amritsaru je Zlatý Chrám, který hostí největší jídelnu světa "Langar". Ta nakrmí 100 000 - 150 000 lidí denně zdarma. Další památky jsou Khairuddin mešita nebo Jallianwala Bagh memoriál. Za navštívení stojí Pandžábské farmy a hraniční přechod s Pákistánem Wagah Border.

 

Co lze dělat v okolí Amritsaru?

Proslulá je výměna stráží na hraničním přechodu s Pákinstánem - Wagah Border. Koná se pouze 1x denně a je téměř až divadelním představením.

 

Návštěva zlatého chrámu a největší kuchyně Langar.

Zlatý Chrám je otevřený 24 hodin denně, proto do chrámu zavítejte až po půlnoci. Nejen že vás uchvátí noční, spirituální atmosféra, ale uvidíte také tradiční, náboženskou ceremonii Sikhů.

 

Kdo jsou Sikhové?

V celé zemi uctívá sikhismus pouhých 1,9% obyvatel a většina z nich žije v severní Indii. Věří v jediného boha a od ostatního indického obyvatelstva se odlišují svojí mimořádnou pečlivostí, přesností a akurátností (svými schopnostmi a postavením se hodně podobají Židům). Praví Sikhové vedou ctnostný život (nepijí, nekouří, odmítají drogy). Typické jsou pro ně nikdy nestříhané vlasy a vousy. Projevem jejich víry v rovnost všech bytostí je i kuchyně langar ve Zlatém chrámu v Amritsaru, kde je podáváno jídlo zdarma.

 

Co můžu vidět v Darjeelingu?

Darjeeling je nazýván městem čaje a královnou hor. Je posazený v úchvatné krajině pod Himalájemi v nadmořské výšce cca 1800 m n. m. a je posetý čajovníky. Město má krásnou koloniální architekturu. V případě návštěvy této oblasti je často už cesta cílem, turisty i místní sem vyváží unikátní horská železnice ze Siliguri, zvaná Toy train, zapsaná v seznamu UNESCO. Naleznete zde hrob Tenzinga Norgay.

 

Co lze dělat v Darjeelingu?

Kromě návštěv čajových plantáží nabízí Darjeeling možnosti trekingu či raftingu. Kdo chce vidět neporušenou přírodu, je často doporučována vyrazit z Darjeelingu do Sikkimu.

 

Kdy se vydat do Darjeelingu?

Březen – červen a září až listopad je sucho a příjemné teploty, jinak silně prší.

 

Můžu navštívit čajové plantáže?

„Čajový“ turismus je v Darjeelingu na vzestupu. Plantáže nabízí jak samostatné prohlídky tak i možnost delšího pobytu s ubytováním. Happy Valley Tea Estate nabízí jediné prohlídkové trasy s průvodcem čaje v Darjeelingu. Singdom Tea Resort zabírá 1600 akrů soukromé čajovní zahrady, kterou můžete prozkoumat.

 

Stojí projížďka horskou železnicí za to?

Malý parní vláček vyjíždějící z planiny překonává na trase dlouhé 88 km převýšení přes 2 000 metrů. Cesta zabere něco přes 7 hodin. Jízda nabízí dechberoucí výhledy na hory, údolí, leasy, čajové plantáže a vesničky po cestě. Celou trasu vláčku kopíruje silnice a tak co byste viděli z vlaku, můžete zkusit v rámci adrenalinového dobrodružství s místní autobusovou dopravou nebo taxi.

 

Co můžu vidět v Dharamsale?

Dharamsala není pouze sídlo Dalajlámy, ale i místo, kde se mísí kultura Indie s buddhismem. Navštivte Klášter Nechung či dalajlámův chrám Tsuglakhang chrám. V uliškách potkáte mnoho stánků s klasickouo nepálskou tvorbou. V Dharamsale naleznete čajové plantáže, které produkují čaj Kangra (zelený a černý). Čajový turismus je na vzestupu.

 

Co lze dělat v Dharamsale a okolí?

Oblast je oblíbená pro trekking - můžete se odtud vydat na jednodenní až dvoudenní treky do okolí, např. Vodopád Baghshu a jezero Dal. Bir Billing (65 km od Dharamsaly) je je jedním z nejlepších míst pro paragliding v Indii.

 

Kdy se vydat na sever Indie?

Nejlepší období pro návštěvu jsou podzimní měsíce od října do listopadu, a vhodné období pro turistiku je březen až polovina července.

 

Můžu vidět Dalajlamu?

S největší pravděpodobností ne. Jeho svátost zrušili oficiální audience ze zdravotních důvodů.

 

Je oblast severní Indie bezpečná?

Oblast okolí Dharamsaly a Lehu jsou bezpečné oblasti, ač stát kašmír patří mezi problematické oblasti.

 

Je jóga v Indii opravdu ta "pravá?"

Indie je místem vzniku jógy. Původní jóga byla spíše založena na meditacích a duchovním poznání, proto je velmi přínosné svou fyzickou praxi prohloubit o souvislosti na spirituální úrovni.

 

Můžu si udělat certifikaci lektora a učit v ČR?

Většina ašramů a škol je akreditovaná od Jóga Alliance. V mnoha ašramech i vyučují zahraniční lektoři.

 

Jaké jsou největší jógové centra v Indii?

Nejznámější je město Rišikéš, kde naleznete jednu jógovou školu vedle druhé, vyučují mnoho stylů. Mezi další jógová centra patří Pune či Mysore.

 

Jaká je kvalita ášramů?

Obecně jsou ašramy zádního stylu, které nabízí kvalitní infrastrukturu – ubytování a stravování (takové najdete např. v Goa); nebo najdete velmi spartánské ašrámy, kde jsou podmínky spíše spartánské (elektřina funguje jen po určitý čas, toalety nemusí být na pokojí aj.)

 

Jaký styl jógy se učí?

V Indii najdete školy všech jógových stylů. Nejklasičtější jsou však Hatha joga, astanga a sivananda jóga.

 

Jak dlouhé pobyty lze absolvovat v jógových školách?

Délka pobytu záleží, zda-li chcete získat certifikaci, nebo chcete prostě jen zažít prostředí ašrámu. Pobyt tak může trvat pár dní, až několik týdnů.

 

Jaká je výhoda cestování luxusním vlakem?

Cesta speciálními turistickými vlaky nabízí komfortní cestování mezi jednotlivými turistickými destinacemi, velkou časovou úsporu (přesuny probíhají, když spíte) a to bez nutnosti se neustále vybalovat a znovu balit.

 

Které oblasti Indie lze projet luxusním vlakem?

Vlak Palace on the wheel projíždí oblast Zlatého trojúhelníku. Maharaja Express Vás vezme od severu k jinu. Vlak Deccan Odyssey vám umožní prozkoumat okolí Bombaje.

 

Jaké vymoženosti najdu na palubě vlaku?

Vlaky disponují veškerým komfortem: od stylově zařízených kupé , výborná gastronomie podávaná v krásných jídelních vozech s perfektní obsluhou, až po možnost masáží, či wellness služeb po celou dobu jízdy.

 

Kolik stojí cesta luxusním vlakem?

Např. osoba v dvojlůžkovém kupé ve vlaku Palace on the Wheel vyjde na 650 USD za osobu a noc v hlavní sezoně, 500 USD mimo sezonu.

 

Dá se v Indii půjčit auto?

Půjčit si auto v Indii sice jde, ale nedoporučujeme! V Indii se řídí na levé straně vozovky a pravidla silničního provozu jsou pro západního turistu nepochopitelná.

 

Který termín je pro trekování v Nepálu nejlepší?

Ideálním termínem je období od března do dubna a od září do listopadu. Tyto měsíce nabízí teplé dny a oblohu bez mráčků.

 

Kdy je hlavní treková sezóna?

Trekové sezóny v Nepálu jsou celkem dvě. Nejlepší čas roku k návštěvě Nepálu k trekování je od září do listopadu a druhá nejvhodnější sezóna pro turistiku je od března do dubna.

 

Kdy vyrazit do Nepálu?

Do Nepálu můžete vyrazit celoročně. V letních měsících od června do září je monzunová sezóna. Neznamená to však, že pořád prší. Může se ale stát, že někdy prší celý den.

 

Můžeme jet do Nepálu v zimních měsících?

Ano. Berte ale v potaz, že v horách je velmi chladno a některé průsmyky můžou být zasněžené a dočasně uzavřené. Zejména se jedná průsmyk Thorong La na treku kolem Annapuren. Rána jsou velmi mlhavá a viditelnost nemusí být nejlepší. Připravte se na mrazivé, velmi chladné noci. Rozhodnete-li se vydat do hor v tomto období, doporučujeme si sbalit kvalitní teplé oblečení a péřový spacák.

 

Kdy je vhodné se vydat do oblasti Horního Mustangu?

V období dešťů. Červen - září je oblíbený čas pro návštěvu oblasti Mustang. Oblast se nachází ve srážkovém stínu, a proto tu nebývá takový výskyt srážek.

 

Co vše s sebou za doklady?

Platný cestovní pas s jednou prázdnou stránkou (platnost pasu min. 6 měsíců od data návratu).

 

Jak získat víza do Nepálu?

Víza získáte při příletu na letišti tzv. Visa on arrival.

 

Na jak dlouho dostanu víza? A kolik to stojí?

Víza můžete po příletu získat na 15 dní (30 USD), 1 měsíc (50 USD), nebo následně na 3 měsíce (100USD).

 

V jaké měně se dají platit víza na letišti?

Nejvýhodnější je mít u sebe americké dolary. Úředníci přijímají také Eura, australské dolary a jiné bankovky. Kurz se řídí dle aktuálního ceníku.

 

Chci v Nepálu zůstat déle než tři měsíce, ale na letišti dostanu víza pouze na 3 měsíce. Kde a jak si je prodloužit?

Víza lze prodloužit v Kathmandu a v Pokhaře.

 

Jak dlouho můžu být v Nepálu?

V Nepálu můžete zůstat maximálně až 5 měsíců v jednom kalendářním roce. Víza se následně nedají prodloužit.

 

Kolik dolarů v hotovosti s sebou?

Počítejte tak 30 USD na osobu/den.

 

Co vše si sbalit do hor?

Správné vybavení do Nepálu je jedna z hlavních věcí na kterou, je třeba brát opravdu zřetel. Dobrý filtr na vodu je základ, proto-že pitná voda na trecích není. Na standardních trecích nepotřebujete ani spací pytel, ubytování je nadmíru komfortní. Více naleznete na Vybavení na trek

 

Kdo nás bude čekat po přistání na letišti v KTM a jak se dostaneme do hotelu?

Při východu Vás bude čekat náš průvodce s cedulí. Do hotelu se dostane využitím taxi služby, přímo z letiště.

 

Poradí nám někdo s nákupem trekového vybavení? Do které obchodu jít nakupovat?

Obchody Vám doporučí náš průvodce. V Nepálu naleznete široký výběr oblečení a trekového vybavení. Zboží je v horší kvalitě než jsem zvyklí, ale za velmi nízké ceny.

 

Kolik si vybrat peněz na trek?

Počítejte 20-30 USD na osobu/den.

 

Jsou bankomaty po cestě k Everestu?

Ano v Lukle se dá běžně vybírat. Poslední bankomat naleznete v Namche bazaar. Počítejte s tím, že na treku NENÍ bankomat přijímající karty MASTERCARD. Naleznete zde pouze bankomat přijímající karty VISA. Doporučujeme raději vybrat v Kathmandu před odletem. Může se stát, že automaty budou mimo provoz.

 

Lze vybrat v Kathmandú z bankomatu větší obnos nepálských rupií?

Ano. Max. částka je 35. 000 Rp na jeden výběr – zelený bankomat Nabil Bank

 

Kde vybrat v Kathmandu peníze?

V turistické části Thamel naleznete několik bankomatů. Kousek od Hotelu Nana je bankomatový ráj- cca 10 různých bankomatů, pro případ, že by nějaký nefungoval, nebo nebral Vaši kartu.

 

Jaké jsou poplatky za výběr z bankomatu?

Poplatek za výběr z bankomatu jsou zpravidla 500 Rp./ výběr plus poplatek za výběry v zahraničí dle Vaší banky.

 

Dá se v Nepálu platit kartou?

Počítejte, že v horách karty nepřijímají. Ve větších obchodech, luxusnějších hotelech a turistických částech se občas dá zaplatit kartou.

 

Je třeba nějaké speciální očkování?

Pro cestu do Nepálu není povinné žádné očkování.

 

Je kohoutková voda v Nepálu pitná?

Ne, voda na trecích pitná není. Doporučujeme pít vodu balenou. Na trecích je dobré mít vlastní kvalitní filtr na vodu.

 

Kde seženu místní sim kartu?

Místní sim kartu seženete po příletu na letišti. Na výběr jsou dva operátoři – Nepal Telecom a Ncell. Nepal Telecom má lepší pokrytí v horách, naopak Ncell je lepší po městě. Měsíční balíček (hovory, data cca 5GB stojí cca 1000-1500 Rupií).

 

Je signál v horách?

Signál v horách chytnete zřídka. Nad Namche Bazaar už data moc nefunguji. Dá se dobít speciální karta “něco jako wifi”, která stojí kolem 500 Rupií.

 

Lze uschovat nějaká zavazadla v hotelu po dobu treku?

Ano. Velká většina hotelů v Kathmandu a Pokhaře umožňuje uschování Vašich zavazadel po dobu Vašeho pobytu v horách.

 

Nabíjení elektrických zařízení - jaký je třeba adaptér?

Adaptér není potřeba. V Nepálu naleznete klasické zásuvky.

 

Je možnost si nabít elektronická zařízení v horách?

Ano, možnost nabití Vašich zařízení v horách je. Počítejte s tím, že elektřina je skoro všude za poplatek. Čím výše se budete nacházet, tím je poplatek vyšší. Doporučujeme nabít veškeré své zařízení před cestou a přibalit si alespoň powerbanku.

 

Je teplá sprcha na trecích?

Na klasických trecích (Annapurna region, Everest region) je z velké většiny teplá voda k dispozici. Vždy ovšem za poplatek. Někdy dostanete pouze ohřátou vodu v kbelíku. Čím výš bude, tím vyšší budou i ceny.

 

Je potřeba spací pytel k trekování?

Na klasických trecích spací pytel není potřeba, většina lodžií poskytuje deku.

 

Jak na treku zajišťovat vodu? Je třeba pořídit dezinfekční prostředek? Jaký?

Voda pitná na trecích není. Doporučujeme pít vodu balenou, nebo si pořídit kvalitní filtr na vodu. K dezinfekci vody se dají sehnat v Kathmandu a Pokhaře čistící tablety do vody za pár korun.

 

Co vzít s sebou za léky?

Léky proti bolesti Paracetamol (mírnění bolesti a snižování horečky) nebo tablety Diamox (snižují příznaky horské nemoci) Širokopásmové antibiotika Léky na zácpu a střevní potíže Kapky do uší Léky na kašel Balzám na rty s UV faktorem Opalovací krém Vodní filtr pro sterilizaci vody / UV lampu na dezinfekci vody

 

Existuje lék na prevenci, případně na tlumení následků horské nemoci?

K léčbě a prevenci vysokohorské nemoci se používá Diamox či Diluran. U nás na lékařský předpis koupíte Diluran. V Nepálu v Kathmandu a Pokhaře seženete Diamox. Máte-li zájem o užívání tohoto léku, poraďte se o jeho dávkování se svým lékařem dříve, než opustíte domov. Nejpozději však před zahájením výstupu s místní cestovní klinikou nebo lékařem, byť se bude jednat o preventivní léčbu nebo i pro případě výskytu symptomů výškové nemoci.

 

Do jakých oblastí je povinný průvodce?

Do oblasti Horní Mustang a Manaslu je povinný průvodce.

 

Jak a kde si můžu zajistit průvodce s nosičem?

Průvodce můžete sehnat v turistických místech přes cestovní kanceláře v Kathmandu, Pokhaře, ale také například v Lukle. Doporučujeme, zajistit si průvodce alespoň na doporučení někoho, popř. po přečtení recenzí.

 

Jaké spropitné pro průvodce a pro nosiče?

Nosič cca 3-5 USD na den, průvodce cca 5-10 USD na den.

 

Kdy se setkáme s průvodcem?

S průvodcem se setkáte na letišti.

 

Kdo vyřídí potřebná vstupní povolení k pobytu v horách? Popř. Kde si je můžu vyřídit?

Povolení si můžete vyřídit sami v hlavním městě Kathmandu pro Nepal Tourism Board, v Pokhaře nebo přes cestovní kancelář. Našim klientům CK Go2 povolení vyřizujeme.

 

Chci k Everestu, ale nejsem fyzicky připravená/ nemám dostatek času...

K Everestu se můžete dostat i letecky ve vyhlídkovém letadle nebo vrtulníkem. Let trvá přibližně 60 minut a odlétá se každý den z Kathmandu.

 

Jak se dostanu do Lukly?

Letecky z Kathmadnu. Alternativně autobusem do Jiri a odtud pěšky do Namche Bazaar. (plus cca 7 dní).

 

Jak dlouho trvá let do Lukly?

Let z hlavního města Kathmandu trvá 30 až 35 min.

 

V jakou dobu je nejlepší letět?

Letenky doporučujeme rezervovat na ranní hodiny. Odpoledne se může počasí rychle změnit a lety jsou často zrušeny.

 

Jaké letecké společnosti létají do Lukly?

Tara Air, Goma Air, , Simrik Airlines, Yeti Airlines, Agni Air, Sita Air, Budhha Air a Nepal Airlines.

 

Kolik přibližně stojí jednosměrný let do Lukly?

Ceny se průměrně pohybují kolem 150 USD za jednosměrný let.

 

Jak dlouho dopředu je potřeba koupit letenku?

Letenek je málo, rezervace je třeba dělat v dostatečném předstihu. V hlavní sezóně doporučujeme rezervovat letenky minimálně měsíc dopředu.

 

Kde zakoupím letenku?

Letenky můžete zakoupit online na webových stránkách jednotlivých leteckých společností, nebo přes cestovní agenturu přímo v Thamelu.

 

Je výstup do základního tábora Everestu náročný?

Trek se řadí do skupiny náročných treků. Trek je určený pro turisty s dobrou fyzičkou. Průměrná doba pěší turistiky trvá 4 až 7 hodin. Denní trasy pokrývají 6 až 15 km.

 

Kde budeme bydlet v horách?

Na většina treků se spí v tzv. lodžiích, které naleznete na všech hlavních trecích – kompletní oblast Annapurna, Everest, v Horním Mustangu, okolo Manaslu a na krátkých trecích.

 

Seženu ubytování na treku jednoduše? Nebo si musím rezervovat ubytování dopředu?

Situace, že nemůžete najít ubytování může nastat zejména v hlavní trekové sezóně od března do dubna a poté od října do listopadu. V ostatních měsících bez problémů.

 

Jak a kde si rezervovat ubytování na trecích?

Rezervace ubytování na trecích je možná pouze přes agenturu, či průvodce. Dobrý průvodce a agentura má přednostní právo v ubytování.

 

Kde je složitější sehnat ubytování?

V odlehlejších částech a blízkosti horských sedel může být ubytování omezené, nebo žádné. Kapacita ubytování je omezená u jezera Tillico a ve výškovém táboře v Annapurna regionu, poslední dva dny před dosažením základního tábora Everestu.

 

Co když nenajdu ubytování v horách?

Situace může nastat v hlavní sezóně. V případě, že hotely jsou plné, vždy se najde alespoň kousek místa ve společenských prostorách hotelu, nebo ve stanu.

 

Jaký máme mít rozpočet na den pro ubytování na trecích?

Ceny ubytování se pohybují přibližně od 15 USD za pokoj a výše. Nehledáte-li žádný luxus, můžete najít pokoje i za 200-300 Rupií.

 

Je cena ubytování levnější mimo sezónu?

Ano, některé hotely mimo sezónu dokonce neúčtují za pokoje. Automaticky počítají s tím, že se v hostelu budete stravovat.

 

Jaký je standart ubytování na trecích?

Standardní ubytování v lodžiích má 1 až 2 hvězdičky.

 

Platí se ubytování za pokoj/ nebo na osobu?

Ceny jsou vždy uvedené za pokoj.

 

Musím si nosit jídlo na trek?

Jídlo většinou na trek nosit nemusíte. Po cestě je spousta restaurací, čajoven a kaváren.

 

Kde se stravovat na trecích?

Můžete se stravovat ve standardních lodžích, nebo u místních domorodců.

 

Musím se v lodžiích stravovat?

Ano. Nepsané pravidlo, které by jsme měli dodržovat. Majitelé počítají s tím, že budete v ubytovacím zařízení nejen spát, ale také se stravovat. V případě, že se v lodžii nebudete stravovat, ceny za ubytování můžou být až trojnásobně vyšší.

 

Topí se v lodžiích?

V každé lodžii se nachází společenská místnost - jídelna, kde se topí až do pozdních večerních hodin. Na pokojích se netopí.

 

Jaký máme mít rozpočet na den na jídlo na trecích?

Ceny jídla začínají na 3 - 5 USD/osobu. Počítejte, že ceny úměrně stoupají s nadmořskou výškou a to razantně i na dvojnásobek. V nižších nadmořských výškách si můžete objednat Dal Bhat kolem 200 rupií, v nadmořské výšce pěti tisíc metrů se cena může vyšplhat až na pětinásobek.

 

Jaké pojištění do hor?

Doporučujeme zakoupit komplexní cestovní pojištění, které pokryje Vaši cestu do Nepálu.Pojištění musí zahrnovat evakuaci vrtulníkem z nejvyšší nadmořské výšky na Vašem treku. Doporučujeme také pojištění proti stornu zájezdu, popř. letenky. Proti krádeži i ztrátě zavazadel a podobně.

 

Létají letadla do všech měst?

Kathmandu spojuje Nepál s velkou většinou turistických oblastí. Dostanete se letadlem do Pokhary, Lumbini (Gautam Buddha v Bhairahawě ), Chitwanu (letiště Bharatpur), Jomsonu (po skončení Annapurna Circuit trek), Lukly (v případě, že se chystáte do základního tábora Mt. Everest ).

 

Kde zakoupit letenky?

Letenky můžete zakoupit na internetových stránkách jednotlivých leteckých společností, v cestovních kancelářích i ve městech nebo Vám je zajistí ve Vašem hotelu.

 

Kde můžu koupit lístky na autobus?

Lístky na turistický autobus lze zakoupit v cestovních kancelářích ve městě, ve Vašem hotelu, popř. v den odjezdu u řidiče. V hlavní sezóně se však může stát, že autobus je plný. Plánujete-li cestovat po Nepálu místním autobusem, pak lístek zakoupíte přímo v autobuse u tzv. „naháněče“.

 

Co je nejnáročnější při cestování po Nepálu?

Zcela jistě místní doprava a náročné přesuny. Přesuny jsou zdlouhavé a vyčerpávající. Doprava je zde velmi pomalá, ačkoliv vzdálenosti nejsou tak velké. Je potřeba počítat s tím, že i sto kilometrů Vám zabere i 6 až 8 hodin.

 

Jak se pohybovat po Nepálu?

Hlavní turistické destinace jsou přístupné letecky, autobusem, popř. je možnost pronajmutí osobního automobilu, nejlépe terénního i s řidičem. Vlaky v Nepálu nenajdete.

 

Co jiného kromě trekování můžu dělat v Nepálu?

Kromě klasického trekování můžete v Nepálu vyzkoušet bungee jumping, rafting, paragliding, nebo parahawking.

 

Jak se pohybovat po hlavním městě?

Nejjednodušší způsob pohybu po hlavním městě je využití služeb taxi. Vzhledem k chaotické dopravě, úzkým uličkám města čtvrti Thamel je efektivní využít pro cestování městem rikšu s řidičem.

 

Kam se jít ubytovat v Kathmandu?

Nejvíce hotelů je situováno v turistické čtvrti Thamel. Naleznete zde jednoduché hostely až po luxusní butikové hotely.

 

Kolik času doporučujete strávit v Kathmandu?

Optimální jsou dvě noci, 3 dny. Budete mít čas na město a jeho okolí.

 

Jak se dostat z letiště do turistické čtvrti Thamel?

Do Thamelu se můžete dostat taxíkem, které najdete hned potom co opustíte letištní halu. Letiště je vzdálené cca 6 kilometrů od centra města. Cena za taxík se pohybuje kolem 500 Rp. Cesta taxíkem trvá necelou půl hodinu v závislosti na provozu silnic.

 

Jezdí autobusy z letiště do Thamelu?

Autobusy do Thamelu jezdí. Autobusová zastávka se nenachází přímo u letiště. Je vzdálená cca 10 minut chůze. Po opuštění letištní haly, se dejte doprava a na kruhovém objezdu se vydejte dolů z kopce. Poté co dojdete na křižovatku odbočte vlevo. Stojí tam malá autobusová zastávka. Řidiči řekněte, že potřebujete na „Ratnapark“ (autobusové nádraží čtvrti Thamel). Cesta trvá přibližně 30 až 60 min, závisí na provozu.

 

Uvidím nosorožce v džungli v NP Chitwan určitě?

Zahlédnout nosorožce v NP Chitwan má velkou pravděpodobnost. Národní park je proslulý díky velké populací volně žijících nosorožců, kterých tam žije přes 605 kusů. Bude-li štěstí stát na Vaší straně, pak můžete ve večerních hodinách potkat nosorožce kráčejícího městem. Čím déle času strávíte v Národním parku, tím větší šance je tyto tvory zahlédnout.

 

Jaká jiná zvířata mohu v džungli vidět?

Kromě nosorožců můžete v džungli zahlédnout volně žijící bengálské tygry, slony, dva druhy krokodýlů, medvědy, leopardy, divoké slepice, bažanty, opice, nespočet ptáků a spoustu dalších zvířat ukrytých v subtropické džungli.

 

Není pohyb v pralese nebezpečný?

Po celou dobu se v džungli budete pohybovat se dvěma zkušenými průvodci. Průvodci Vám před vstupem do Národního parku předají bezpečnostní instrukce. Všichni průvodci jsou licencováni a školení vládou s několikaletými zkušenostmi.

 

Kolik dní by jste doporučili strávit v Národním parku?

Optimální jsou dvě noci, 3 dny. Budete mít čas na prozkoumání města, jeho okolí a nějakou aktivitu v Národním parku – jeep safari, chodecké safari, jízda na kánoi, nebo koupel se slony.

 

Je trek v pralese Chitwan za nosorožci náročný?

Džungle není kopcovitá jako Himaláje. Jedná se spíše o roviny, počítejte však s tím, že počasí bývá tropické. Při krátkých trecích počítejte přibližně s 10 kilometry chůze. Vydáte-li se hluboko do džungle na několikadenní trek, počítejte s celodenní túrou v délce až 20km.

 

Jak se v pralese bydlí?

Přímo v džungli žádné ubytování není. Spí se většinou ve městě Sauraha na okraji džungle, ze které se vychází na jednodenní nebo vícedenní výlety. Půjdete-li na vícedenní výlet do džungle, pak se spí u místních obyvatel v tzv. Homestay na druhé straně Národního parku.

 

Potřebuje do Nepálu repelent? Máme se bát komárů, případně jimi přenosných nemocí?

Do hor repelent potřebovat nebudete. Plánujete-li navštěvu Národního parku Chitwan v letních měsících, repelent potřebovat budete! Bát se nemusíte, ale přesto doporučujeme nosit k večeru lehké a prodyšné oblečení, které zakryje Vaše nohy. Místní repelent lze koupit v jakémkoliv městském obchodě.

 

Kde je nejlepší místo k nákupu suvenýrů?

Suvenýry jsou po celém Nepálu téměř totožné. Největší výběr suvenýrů je v turistické čtvrti Thamel v Kathmandu. Druhou nákupní zónu naleznete v Pokhaře u jezera. Nikdy však nezapomeňte smlouvat o ceně!

 

Tipy na suvenýry?

Nepál nabízí různé typy suvenýrů – od klasického nepálského oblečení až po sošky Budhhů, modlitebních mlýnků či dřevěných masek. Pěkný dárek je tanka a mandala.

 

Dá se vyřídit Indické vízum v Nepálu? Jak a kde?

Ano, chystáte-li se do Indie, víza můžete získat na Indické ambasádě v Kathmandu. Je potřeba se osobně dostavit na ambasádu, vyplnit formulář, přidat speciální rozměr fotografie 51 mm x 51 mm s kopií nepálského víza a kopií Vaše pasu. Poplatek činí 12.380 nepálských rupií. Platí se pouze v hotovosti v nepálským rupiích. Poplatek je stejný za víza po dobu 3 měsíců a 6 měsíců. Za cca 5 - 7 pracovních dnů se musíte dostavit opět na ambasádu a odevzdat Váš cestovní pas spolu s účtenkou o uhrazení poplatku. Následující den odpoledne po 16. hod. bude Váš pas připraven k vyzvednutí.

 

Jak poznám, zda restaurace účtuje navíc tax a servis tax?

Informace by měla být uvedena v menu. Téměř v každé restauraci, zejména v turistických oblastech - Kathmandu, Pokhara, Lumbini, Sauraha Vám bude při placení automaticky přičtena daň. Případně se optejte číšníka.

 

Kolik je standartní spropitné v restauraci?

Není to povinnost, ale velká většina zaměstnanců pracuje za minimální mzdu. Proto spropitné záleží jen na Vás, jak jste byli se servisem spokojeni.

AKTUÁLNĚ