Poutní místa a ašrámy

Váránasí, Pushkar, Amritsar

Indie je zemí úzce spjatou s hinduismem a spirituálními tradicemi. Mezi nejvyhledávanější poutní místa patří Váránasí, kterým protéká posvátná řeka Ganga. Neméně známý je Pushkar a Amritsar.

  • Navštivte Zlatý Chrám v Amritsaru, největší poutní místo Sikhů
  • Sledujte hinduistické obřady na břehu posvátné řeky Gangy ve Váránasí
  • Vydejte se navštívit posvátné město Pushkar. Nejatraktivnější je v průběhu konání největšího Velbloudího trhu na světě
Poutní místa a ašrámy
Natalie Kubenková
Garant destinace Indie a Nepál

"Indie - buď ji budete milovat nebo nenávidět. Za mě krása střídá nádheru."

neváhejte se na nás obrátit
+420 603 922 318, +420 778 005 089
Varanasi

Váránasí

Poutní místo s hlubokými tradicemi je jedno z nejstarších nepřetržitě obývaných měst na světě. Váránasí je takéjedno ze sedmi svatých měst hinduismu.
Celoročně sem přijíždějí poutníci na břehy svaté řeky Gangy, aby smyli své hříchy v posvátných vodách, nebo spálili těla svých blízkých.

  • Chrám Kashi Vishwanath je jednou z nejvýznamnějších a nejposvátnějších hinduistických sakrálních staveb v celé Indii. Hinduisté by měli v chrámu zasvěcenému Šivovi vykonat alespoň jednou za život pouť spojenou s koupelí v Ganze.
  • Navštivte buddhistickou stúpu Dhamekh a také poutní místo Sarnath, kde se nachází ruiny starověkých buddhistických klášterů.
velbloudí trh

NÁŠ TIP

Nejrušněji je v Pushkaru v době konání největšího Velbloudího trhu na světě. Festival se koná v období října a listopadu a jeho návštěva stojí určitě za to.

NÁŠ TIP

Zlatý Chrám je otevřený 24 hodin denně. Doporučujeme zavítat do chrámu až po půlnoci. Nejen, že Vás uchvátí noční, spirituální atmosféra, ale uvidíte také tradiční, náboženskou ceremonii Sikhů.

Amritsar

Amritsar

Jedno z největších měst v Pandžábu. Amritsar je duchovním centrem Sikhů a domovem slavného Zlatého chrámu.
Důkazem nezištné povahy Sikhů je bezplatná jídelna pro chudé.
Indové Amritsar považují za hlavní město jídla.

  • Zlatý Chrám a jeho jídelnu denně navštíví až 150 000 lidí. Tím je tento chrám tou nejnavštěvovanější památkou světa.

Víte, že..

Hinduista prochází čtyřmi duchovními stupni během svého života? Na počátku je mladý žák duchovního učitele, ve druhé fázi života je otcem domu, třetím stupněm prochází životem jako poustevník. Na konci dosáhne čtvrtého stupně jako putující sannjásin.

Pushkar

Pushkar

Pushkar je malé posvátné městečko v Indickém státě Radžastán. Centrem Pusharu je malé jezero, které je důležitým poutním místem. Jezero je obklopené ghaty (schody), které umožňují stovkám věřících smáčet svá těla v posvátné vodě.
Najdete zde jediný zachovalý chrám lorda Brahmy (nejvyššího ze všech hinduistických bohů).

NÁŠ TIP

Nejlepší pohled na opravdovou Indii a rituální obřady města Váránasí získáte z hladiny posvátné řeky Gangy.

Ašrám

Ašrám

Ašrámy byly tradičně budovány v odlehlých oblastech, daleko od civilizace.
Hlavním posláním těchto často rozsáhlých komplexů byl spirituální rozvoj a meditace, ale také poskytování jídla a přístřeší poutníkům, popř. sloužily jako internátní školy.
Dnes nalezneme ašrámy po celé Indii. Od ašrámů otevřených veřejnosti pro zájemce ze západu, až po uzavřené komunity s přísnými pravidly a kodexy chování.
Většina ašrámů je vedena živým duchovním učitelem, a má přísná pravidla a program (jógové učení, meditace aj.)

  • Nejznámějšími centry jsou Rishikesh, Mysore a Puna.
 
AKTUÁLNĚ